28985 Seminarreihe: Experimentelle Geochemie und Geophysik

Wintersemester 2022/2023

NW II, Hörsaal H18, Raumnummer 3.1.00.317

 

06.10.2022

16.00 s.t.

"CO2 diffusion in a leucititic melt from the Colli Albani Volcanic District, Italy"

Lennart Koch (Universität Göttingen); BGI Seminarraum; Short lecture (20 min)

12.10.2022

11.00 s.t.

"Characterization of the Mantle beneath the Ngaoundéré Plateau (Cameroon Volcanic Line) using geochemistry and petrology on ultramafic xenoliths and host lavas"

Andrea Buian (University of Florence); BGI Seminarraum; Short lecture

13.10.2022

11.00 s.t.

"The origin and impact history of LL6 ordinary chondrite melt breccia NWA 12520"

Ran Zhao (Bayerisches Geoinstitut) BGI Seminarraum; Vortrag Masterprüfung

25.10.2022

11.00 s.t.

"The viscosity of Fe and Fe-alloys at conditions of Earth’s core"

Xiaoyu Wang (Bayerisches Geoinstitut) BGI Seminarraum; Vortrag Masterprüfung

27.10.2022

16.15

"Convection in complex fluids: from the lab to Venus"

Anne Davaille (Université Paris-Saclay)

10.11.2022

16.15

"Understanding the seismic rupture: a transdisciplinary journey"

Thomas Ferrand (FU Berlin)

17.11.2022

16.00 s.t.

"Controls on the porphyry Cu-Au mineralizing potential of magmas in post-subduction settings"

Jia Chang (Bayerisches Geoinstitut) BGI Seminarraum

24.11.2022

16.15

"Small elements with large influence – Modelling the redistribution of trace elements and its effect on the thermal evolution of rocky planets"

Julia Schmidt (FU Berlin)

25.11.2022

9.00 s.t.

"Experimental constraints on the compositions of sulphides and aqueous fluids in the Earth’s interior"

Sumith Abeykoon (Bayerisches Geoinstitut) BGI Seminarraum, Vortrag Doktorprüfung

01.12.2022

16.15

"Sulphur behaviour in silicate melts: An experimental study"

Julien Boulliung (Oxford University)

08.12.2022

16.15

"What color is the mantle? Spectroscopy meets geodynamics"

Sergey Lobanov (GFZ Potsdam)

15.12.2022

16.15

"Earth's redox dynamics, from the magma ocean to the present"

Marc Hirschmann (University of Minnesota)

12.01.2023

16.15

title will follow

Alison Hunt (ETH Zürich)

19.01.2023

16.15

title will follow

Nicolas Guignot (Synchrotron SOLEIL)

26.01.2023

16.15

title will follow

Timm John (FU Berlin)

02.02.2023

16.15

title will follow

Florian Trybel (Linköping University)

09.02.2023

16.15

title will follow

Nicolas Riel (Univ Mainz)

16.02.2023

16.15

title will follow

Laura Czekay (Bayerisches Geoinstitut)